Egy eszköz baráti társaságoknak

Segítsünk jól egymásnak 

Baráti konferencia

A baráti konferencia módszerének kialakítását személyes élményeim alapozták meg. Több olyan élethelyzetet éltem át, melynek során a baráti közösségem egy emberként segített akár rajtam, vagy egy barátunkon. Ezeknek az akut helyzetre reagáló gyűlésnek katartikus ereje volt és hatalmas segítséget tudott nyújtani az eladakásban lévő személynek, függetlenül attól, hogy milyen élethelyzeti döntés előtt állt az illető.

Ezek az élmények inspiráltak arra, hogy összeállítsak egy körülbelül 3-4 óra alatt, külső facilitátor nélkül levezethető folyamatot, mely segít a baráti társaságoknak abban, hogy hogyan segítsenek egy tagjuknak, ha az egy elakadás miatt segítséget kér.

 

Alapelvei

  • A baráti konferencia célja, hogy célzottan egy személy konkrét nehézségére, elakadására fókuszálva az adott személy számára fontos, megbízható barátok összegyűljenek és közös gondolkodáson keresztül számára segítséget nyújtsanak.
  • A spontán beszélgetésekkel szemben a baráti konferencia ereje abban rejlik, hogy tervezett, fókuszált és egy jól meghatározott menetrendet követ.
  • A konferenciát a segítségkérő személy hívja össze. Alapelve a saját motiváció.
  • A baráti konferencia résztvevői vállalják, hogy csak a segítségkérő által meghatározott problémán dolgoznak, abban segítenek, amiben a segítségüket kérik. Ugyanakkor adott esetben a segítségkérés fókusza tágítható. Például két munkalehetőség közti választás során gyakran a kérdés fókuszává a vágyott munka meghatározása válik.

Elsajátítása

Egy alkalmas tréning során megtanítom nektek a baráti konferencia módszerét, melynek során a társaság egy önkéntes tagjának segítünk. A későbbiekben a tanultakat bármikor újból alkalmazhatjátok a közösségetekben a segítségem nélkül, melyhez írott útmutatót is kaptok.

Alkalmazhatósága

A baráti konferencia nem helyettesíti a szakember segítségével végzett önismereti munkát! Támogatásra, erőforrásgyűjtésre, közös gondolkodásra alkalmazható, probléma megoldásra önmagában nem alkalmas.

Témák, melyeknél jól alkalmazható a módszer: döntési helyzetek (pl. karrier kérdések, külföldre költözés, vagy belföldön maradás), motiváció gyűjtés életmódbeli változtatásokhoz, információgyűjtés konkrét kérdésekhez.